Czy można nauczyć się tworzyć bukiety, które zachwycają? Czy zwykła donica może stać się małym dziełem sztuki? A czy hortensja, trzcina i odrobina kreatywności potrafią odmienić szkolne korytarze? Uczniowie kierunku Technik Architektury Krajobrazu w naszej szkole znają odpowiedź na wszystkie te pytania: zdecydowanie TAK! W ramach innowacji pedagogicznej „Bukieciarstwo i florystyka w praktyce” szkolne sale, korytarze, stoły i wejścia do budynków przechodziły prawdziwe metamorfozy. Uczniowie zamieniali się w projektantów, florystów, dekoratorów wnętrz, a czasami nawet w artystów pracujących pod presją czasu. Przez cały rok powstawały kompozycje jesienne, stroiki świąteczne, dekoracje walentynkowe, aranżacje stołów oraz efektowne kompozycje wielkoformatowe. Nie brakowało też florystycznej biżuterii, wianków i bransoletek z żywych kwiatów. Niektóre prace były tak udane, że trudno było uwierzyć, iż stworzyli je uczniowie, a nie zawodowi floryści. Szczególnym wyzwaniem okazały się dekoracje przygotowywane na szkolne uroczystości. Kwiaty dzielnie reprezentowały szkołę podczas akademii, konkursów, wydarzeń promocyjnych oraz akcji charytatywnych. Zajęcia pozwoliły młodzieży nie tylko rozwijać zdolności artystyczne i manualne, ale także zdobywać praktyczne umiejętności przydatne w przyszłej pracy zawodowej. Uczniowie nauczyli się dobierać materiał roślinny, projektować dekoracje, wykonywać kosztorysy oraz tworzyć kompozycje zgodnie z zasadami sztuki florystycznej. Najważniejsze jednak jest to, że nauka odbywała się poprzez działanie. Było dużo pracy, jeszcze więcej pomysłów, a czasem także odrobina florystycznego chaosu, który często jednak prowadzi do najlepszych efektów. Ogromnym sukcesem jest fakt, że uczestnicy zajęć bardzo wysoko ocenili innowację i zgodnie stwierdzili, że chcą rozwijać swoje umiejętności również w przyszłości. Trudno się dziwić – kiedy pasja spotyka się z kreatywnością, efekty są naprawdę imponujące.





























