Nazizm – ideologia III Rzeszy (spotkanie z IPN-em)


W dniu 1 grudnia 2012 roku mieliśmy okazję na kole historycznym gościć pana dr. Tomasza Cerana, z Delegatury IPN w Bydgoszczy, który przybliżył młodzieży ideologię nazistowską i postrzeganie świata przez niemieckich nazistów podczas II wojny światowej. We wstępie historyk przedstawił drogę Hitlera do władzy, zatrzymując się dłużej przy jego książce „Mein Kampf”. Posiłkując się przygotowaną prezentacją opowiedział uczniom o ideologicznej swastyce, symbolu nazizmu, której centralnym punktem był rasizm, a elementami składowymi antyslawinizm i antypolskość, szowinizm i nacjonalizm, antysemityzm, imperializm i społeczny darwinizm.

 

 

Duże poruszenie wśród uczniów, wywołał cytat fragmentu z książeczki dla dzieci wydanej w Niemczech w 1936 r., w której diabeł był przedstawiany jako ojciec Żyda, a po stworzeniu świata Bóg miał także popełnić „niestety błąd” i stworzyć „wstrętną” postać Żyda. Przedstawiając te cytaty naukowiec z IPN-u w pełni uwypuklił centralny rasistowski i antysemicki charakter nazizmu.

 

 

Równie poruszający był cytat z Adolfa Hitlera, w którym przedstawiał on chrześcijaństwo stworzone przez Żydów z jego moralnością i miłosierdziem jako coś „miękkiego”, a więc co za tym idzie gorszego i niegodnego wyznawania. Dlatego też naziści przeciwstawiali chrześcijaństwu wiarę w Boga w przyrodzie, własnym narodzie i własnej krwi, jako „ofertę” lepszą bardziej pasującą do narodowosocjalistycznego, germańskiego wizerunku Niemców.

 

 

Duże zainteresowanie wywołała też dyskusja na temat znaczenia słowa „nazista”, które w społecznej świadomości wielu państw na świecie, oderwało się już od niemieckiego korzenia i stało się figurą coraz bardziej niezrozumiałą i pozbawioną narodowości. Pan Ceran zgodził się z niebezpieczeństwem jakie za sobą niesie relatywizowanie zbrodni niemieckich i wystawianie ich poza nawias konkretnego narodu, który tą ideologię stworzył i co gorsza wcielił w życie.

 

 

Na zakończenie bydgoski historyk zacytował prof. Bartoszewskiego „Nie poddawaj się wilkom w owczej skórze, chorym psychicznie histerykom – wodzom. Broń w życiu społecznym praw rozumu, z zasady bądź nieufny wobec wszelkich antyintelektualnych prądów, nie daj się porwać mętnym teoriom metafizycznym made (przeważnie) in Germany, w filozoficznej kuchni niemieckiej wypiekanym”.

 

(Spotkanie zorganizowali Anna Pikulska i Piotr Sołtysiak)

 

Piotr Sołtysiak